Gösta Adrian-Nilsson
2015-07-06
319280
| Klubbat belopp | 8 200 SEK |
| Utropspris | 10 000 SEK |
GÖSTA ADRIAN-NILSSON (1884-1965):
"Gasmask", signerad, daterad och inskriberad "Gasmask 52 GAN", akvarell, krita och tusch, ca 35x24,5 cm,
PROVENIENS: Silversmeden Wiwen Nilsson
UTSTÄLLD: Liljevalchs konsthall, Stockholm. GAN - Gösta Adrian-Nilsson. Retrospektivt, 29 mars-27 april 1958, nr 322 (utlånad av konstnären)