Turnéjacka från ABBA-turnén i Australien 1977

Klubbat för:

19 000 SEK

Utropspris

15 000 SEK

TURNÉJACKA, vit bomull, damstorlek ca M, från ABBAs Australien-turné 1977, tryckta logotyper "Polar", "EMA" och "Qantas" på ärm och bröst och på rygg "ABBA".
Proveniens: Artisten och skådespelerskan Lena Maria Gårdenäs-Lawton, som var bakgrundssångerska till Agnetha Fältskog och Anni-Frid Lyngstad under hela ABBA-turnén i Europa och Australien 1977.
Dessa turnéjackor användes under hela Australien -turnén och i filmen "ABBA The Movie" från 1977 kan man bl a se Agnetha, Björn, Benny och Anni-Frid i sina vita turnéjackor.
Två signerade foton av Lena Maria Gårdenäs iklädd jackan medföljer.

Bruksslitage, jackans muddar något malätna

319176

2015-09-05