Öronlappsfåtölj 1700-tal
2015-06-23
317602
| Klubbat belopp | 4 200 SEK |
| Utropspris | 5 000 SEK |
ÖRONLAPPSFÅTÖLJ, Fredriks I:s tid, 1700-talets första hälft, bonat och skulpterat lövträ, höjd 112 cm
PROVENIENS: Stockholms Auktionsverk, Stora Kvalitén, hösten 2004, nr 1622
Bruksslitage, renoverad, kompletterad