Tekanna skålar och fat Kina
Klubbat för:
3 600 SEK
1 500 SEK
TEKANNA, SKÅLAR, 5 st, FAT, porslin, Kina, 18/1900-tal, dekor i emaljfärger samt underglasyrblått, moptiv av bl a tuppar, fjärilar, fåglar, blommor, figurscener och pumpor, tekannans höjd 13 cmdiameter 8,5-13,5 cm
Slitage, delvis ägarmärkta, tillverkningsdefekter
317501
2015-06-26