Tallrikar och fat Qianlong 1736-95
2015-06-15
316599
| Klubbat belopp | 600 SEK |
| Utropspris | 1 500 SEK |
TALLRIKAR, 1 par, SERVERINGSFAT, porslin, Kina, 1700-tal, Qianlong (1736-95), fatet med konturerat brätte, tallrikarna med oktagon form, dekor i underglasyrblått med motiv av blommor resp trädgård, fat ca 33x26 cm tallrikarnas diameter ca 23 cm
Tallrikarnas brätten med sprickor, smärre nagg, fatet med lagning