Splash-board Trobrianderna

Splash-board Trobrianderna
Splash-board Trobrianderna
Splash-board Trobrianderna
Splash-board Trobrianderna

Klubbat för:

6 800 SEK

Utropspris

7 000 SEK

SPLASH-BOARD, "Lagim´", Trobrianderna, Papua-Nya Guinea, skuret trä bemålat med växtfärger, ca 70x70 cm
Proveniens: professor Göran Burenhult
"Detta exemplar har hög ålder, sannolikt 1800-tal, och originalbemålningen är utförd på ursprungligt sätt med jord- och växtfärger. Den har seglat i kula-cirkeln under
många generationer och skänktes till mig 1984 under en av mina forskningsexpeditioner till öarna (1984, 1985, 1987, 1988, 1990, 1999) i byn Okaiboma på huvudön Kiriwina, Trobriand Islands, Milne Bay Province, Papua New Guinea."

Något slitage

315784

2015-06-14