Takfotogenlampa 1800-talets andra Godspiltgården
2015-06-02
314176
| Klubbat belopp | 750 SEK |
| Utropspris | 1 000 SEK |
TAKFOTOGENLAMPA, 1800-talets andra hälft, för 6 ljus, bronserad stomme, höj- och sänkbar, diameter ca 46 cm
PROVENIENS: Godspiltgården, Grufan, Dala-Järna
Prismor saknas, ej tillhörande kupa