Terrin Qianlong (1736-95)
2015-06-01
314003
| Klubbat belopp | Osåld |
| Utropspris | 6 000 SEK |
TERRIN, porslin, Kina, 1700-tal, Qianlong (1736-95), dekor i underglasyrblått med motiv av trädgård, locket med oktagon form krönt av rundad knopp, två hänklar, diameter ca 25 cm höjd ca 20 cm
Lockets kant med lagning, obetydliga tillverkningsdefekter