Turqoise Censers / Rökelsekar Ming (Selected)
2015-06-01
313885
| Klubbat belopp | Osåld |
| Utropspris | 5 000 SEK |
A PAIR OF CENSERS, glazed ceramic, probably Ming (1368-1644), foo dogs, turqoise glaze, height c. 20-21 cm
RÖKELSESTÄLL, 1 par, glaserad keramik, troligen Ming (1368-1644), föreställande fohundar, turkos glasyr, höjd ca 20-21 cm
Wear, glaze with crazings Slitage, krackeleringar