Gio Ponti ljuskrona Venini Italien
2015-05-25
312531
| Klubbat belopp | Osåld |
| Utropspris | 20 000 SEK |
GIO PONTI, ljuskrona i delar, ej komplett, Venini, Italien 1950-tal, modellen formgiven 1946, mittstomme i mässing med tre kulor i gult glas med påklipp i klarglas, fyra glasarmar med lösa ljusmanschetter, märkt i metallen BREV 5557.4, höjd 68 cm
HISTORIK: Beställda till ett privat hem i Schweiz. Totalt sex ljuskronor tillverkades. Denna ljuskrona är autenticierad av Venini.
LITTERATUR: Jämför Franco Deboni, Venini Glass Catalogue 1921-2007, Turin 2007, s. 60.
Ej komplett, skador, nagg