Hänge guld och silver rosenstenar 1800-tal
2015-05-25
312477
| Klubbat belopp | Osåld |
| Utropspris | 7 000 SEK |
HÄNGE, guld och silver, 1800-tal, kantdekor med rosenstenar, troligen en agatplatta med dekor av krona med rosenstenar och droppslipad diamant resp. rubin samt 2 gammalslipade diamanter, höjd inkl. ögla 3,5 cm, vikt ca 12,4 g, äldre ej tillhörande etui medföljer
Omarbetat, vid hängets baksida synlig tennlödning, agatplatta med lagning