Ljuskrona
2015-05-20
312005
| Klubbat belopp | 3 400 SEK |
| Utropspris | 4 000 SEK |
LJUSKRONA, 1900-talets första hälft, för 6 ljus, stomme i mässing, behängd med olikslipade prismor, dekoravslut av pinjekotte, höjd ca 85, diameter ca 60 cm
Enstaka prisma kam saknas, bruksslitage