Ljuskrona i Louis XVI-stil

Ljuskrona i Louis XVI-stil
Ljuskrona i Louis XVI-stil
Ljuskrona i Louis XVI-stil
Ljuskrona i Louis XVI-stil

Klubbat för:

25 000 SEK

Utropspris

25 000 SEK

LJUSKRONA med prismor, Louis XVI-stil, omkring 1900, polerad och matterad förgyllning, ljushållar i form av facklor, dekor av baccuståg samt bl a festonger, pilastrar, palmetter, höjd ca 88 cm
Proveniens: Enl uppgift inköpt från ryska ambassaden sålde ut sitt bohag på 1920-talet.

Borrad för el, enstaka prismor medföljer ock kan saknas

311113

2015-05-15