Gustaf Möllenborg
2015-05-04
309139
| Klubbat belopp | Osåld |
| Utropspris | 5 000 SEK |
GUSTAF MÖLLENBORG, kaffekanna, skål på fot, gräddkanna, silver, skålen och grädkannan invändigt förgyllda, Gustaf Möllenborg, Stockholm 1878 resp 1876, höjd 13-17,5-25 cm, totalvikt ca 1000 g
Proveniens: Ivar Hallström (Kompositör, hovbibliotikarie åt prins Oscar), enl uppg gåva familjen Bernadotte
Gräddkanna och kaffekanna med smärre bucklor