Scroll (Selected)
2015-06-01
308409
| Klubbat belopp | Osåld |
| Utropspris | 6 000 SEK |
INK ON PAPER, garden rock surrounded by orchids, inscription and seals, c. 137x37 cm
PROVENANCE: Purchased in China during 1950´s by a Swedish attaché at the Swedish ambassy in Beijing
SCROLL, Kina, trädgårdsklippa omgiven av orkidéer, inskription och sigill, bildyta ca 137x37 cm
PROVENIENS: Köpt i Kina under 1950-talet av svensk attaché vid svenska ambassaden i Peking.
Damages, tears, hole, creases Omfattande skador, hål, revor, veck