Scroll (Selected)
2015-06-01
308408
| Klubbat belopp | Osåld |
| Utropspris | 6 000 SEK |
INK ON SILK, figure scenes in river landscape, inscription and seal, c. 176x46.5 cm
PROVENANCE: Purchased in China during 1950´s by a Swedish attaché at the Swedish ambassy in Beijing
SCROLL, Kina, tusch på siden, flodlandskap med hus och arbetande figurer, bildyta ca 174x46,5 cm
PROVENIENS: Köpt i Kina under 1950-talet av svensk attaché vid svenska ambassaden i Peking.
Damages, tear in paintings upper part, repairs Omfattande skador, reva i målningens övre del, lagningar