Miniatyrporträtt 1800-talets första hälft
2015-05-11
308019
| Klubbat belopp | 5 600 SEK |
| Utropspris | 6 500 SEK |
MINIATYRPORTRÄTT, 3 st, 1800-talets första hälft, porträtt av man i brun rock, signerad och daterad PK p. 1802 (Pehr Köhler 1784-1810), gouache på elfenben, monterad i mässingsram, diameter 6 cm, porträtt av yngling i blå rock, signerad och daterad R. fec. 1811 (sannolikt Eric Reuterborg 1786-1844), gouache på elfenben, baksidan med hårgömma, monterad i mässingsram och svärtat trä, diameter 6,5 cm, porträtt av yngling i blå rock, gouache på elfenben, monterad i mässingsram, 5 x 4 cm
En saknar bakstycke