Miniatyrporträtt 17/1800-tal
2015-05-11
308011
| Klubbat belopp | 9 200 SEK |
| Utropspris | 7 000 SEK |
MINIATYRPORTRÄTT, 3 st, 17/1800-tal, porträtt av kvinna med blå klänning och mantel, gouache på pergament, monterad i mässingsram, 7,5 x 6 cm, porträtt av kvinnas med svart klänning, signerad Lecourt (J. Lecourt aktiv 1804-1830), gouache på elfenben, monterad i mässingram, 6,5 x 5,5 cm, porträtt föreställande Theresia Dorner (1812-1849), signerad och daterad Zatser 31 Dec. 1829, gouache, monterad i pressat skinn, 8,5 x 6,5 cm