Kaffeservis silver
2015-04-23
306861
| Klubbat belopp | Osåld |
| Utropspris | 4 500 SEK |
KAFFESERVIS, 3 dlr, silver, C.G. Hallberg, Stockholm 1940-41 samt 1945, rokokostil, bestående av kaffekanna, gräddkanna, sockerskål, kannan med hantag i trä, sockerskål och gräddkanna invändigt förgyllda, kannans höjd 26 cm, total vikt ca 1180 g
Kaffekannan med buckla på livet, ytskador vid pipen samt handtaget