Ring 18 k guld turmalin och rosenstenar
2015-04-20
306221
| Klubbat belopp | Osåld |
| Utropspris | 6 000 SEK |
RING, 18 k guld, cabochonslipad rosa turmalin samt 14 diamanter med rosenslipning, Stockholm 1952, ringstorlek ca 17 mm, vikt 12,5 g
Turmalin med smärre repor, fattningar och rosenstenar 1800-tal/omarbetad