Einar Nerman oljemålning
2015-04-19
306005
| Klubbat belopp | 1 100 SEK |
| Utropspris | 4 000 SEK |
EINAR NERMAN (1883-1983): Sagomotiv med serverande kvinna, signerad Nerman, olja på pannå, 84x48 cm
Proveniens: Del av väggfält från Bellmansrummet på restaurang Kastenhof Wahrendorffsgatan 4-6, målad 1915. Restaurangen stängdes 1947.