Kinesiska fat Qianlong (1736-95)
2015-03-31
302364
| Klubbat belopp | Osåld |
| Utropspris | 10 000 SEK |
FAT, 1 par, porslin, Kina, 1700-tal, Qianlong (1736-95), dekor i underglasyrblått med motiv av vaser i trädgård, diameter ca 31-32 cm
PROVENIENS: Enligt uppgift tillhört Marta Nobel-Oleinikoff (1881-1973) brorsdotter till Alfred Nobel och dotter till Ludvig Nobel, fört från Ryssland till Sverige under 1910-talet
Tillverkningdefekter, smärre nagg