Kinesisk teservis med adelsvapen
2015-04-01
301930
| Klubbat belopp | Osåld |
| Utropspris | 8 000 SEK |
TESERVIS, 14 dlr, porslin, 1700-tal, Kina, Qianlong (1735-96), delvis förgylld dekor i emaljfärger med motiv av familjen von Hofstens vapen med den vakande tranan, tekannan med flätat handtag samt lockknopp i form av frukt, bestående av: tekanna, gräddkanna, 2 skålar i olika storlek, ovalt fat, 4 tekoppar på fat, 5 assietter, tekannans höjd 13 cm asssietternas diameter ca 19,5 cm
Smärre tillverkningsdefekter samt dekorslitage, tekanna med lagningar vid pip och handtag samt locket med retusch, större skål med smärre mynningsnagg, fat med glasyrspricka, tekoppar och fat med sprickor samt en lagad, 2 assietter med sprickor varav en med nagg