Damarbetsbord sengustavianskt
2015-03-26
301442
| Klubbat belopp | 12 000 SEK |
| Utropspris | 15 000 SEK |
DAMARBETSBORD, sengustavianskt stockholmsarbete, fanerat med mahogny, träskuren dekor av pärlstav, genombruten kant av krysslimmat fanér, låda med infälld botten, höjd 76, 55 x 35 cm
PROVENIENS: Enligt uppgift på lådbotten Stjärnorps slott, Östergötland, i arv inom familjen Douglas och därefter Wachtmeister
smärre skador och lagningar, kompletterade konsoler och sargkanter, benen något kortade, nyckel saknas, lösa originaldelar finns Utlämningen