Spegel stockholmsarbete i rokoko

Klubbat för:

27 000 SEK

Utropspris

20 000 SEK

SPEGEL, stockholmsarbete i rokoko, 1700-talets andra hälft, Niclas Meuniers art, dekor i papier maché, förgylld, genombruten dekor av rocailler och voluter, kantglas, fasetterade silverfolierade glas, sannolikt originalbakstycke, 111 x 43 cm
LITTERATUR: Torsten Sylvén & Elsebeth Welander-Berggren, Speglar, Spegelmakare och Fabrikörer i Sverige 1650-1850, Stockholm 2000, jämför krön på spegel av Meunier sidan 182

glasen omfolierade, obetydliga dekorskador

300615

2015-03-22