Brevkniv Kina 1800-tal
2015-03-20
299472
| Klubbat belopp | 5 200 SEK |
| Utropspris | 3 000 SEK |
BREVKNIV, s.k. kantonarbete i elfenben, Kina, 1800-tal, delvis genombruten reliefdekor, längd 29,5 cm
Proveniens: Inköpt av sjökapten Christer Jägerskiöld i Kina omkring 1860
Smärre slitage