Flintlåspistoler
2015-03-17
296085
| Klubbat belopp | Osåld |
| Utropspris | 25 000 SEK |
FLINTLÅSPISTOLER, 1 par, otydligt signerade, piporna märkta DT och smedstämpel (troligen Daniel Thiermay, Paris 1700-1740), pipor och lås med svag gravyr, helstockar i rot, beslag i vitmetall med rester av förgyllning, längd 48 cm
korrosion, stockskador-och lagningar