Nordsamisk kniv av Skum
2015-03-16
293176
| Klubbat belopp | Osåld |
| Utropspris | 10 000 SEK |
NILS NILSSON SKUM (1872-1951), kniv i renhorn, graverad dekor av lapphund hetsande älg, ad verso älg skuren i relief, signerad o daterad 1948, längd 29cm
Torkad läderhylsa