Spegellampett rokoko

Spegellampett rokoko
Spegellampett rokoko
Spegellampett rokoko
Spegellampett rokoko
Spegellampett rokoko
Spegellampett rokoko

Klubbat för:

13 000 SEK

Utropspris

15 000 SEK

SPEGELLAMPETT, stockholmsarbete i rokoko, 1700-talets andra hälft, möjligen Niclas Meunier, med Stockholms hallstämpel, för två ljus, kröndekor i form av rocaille, ljusarmar i mässing, 70 x 52 cm

senare glas och bakstycke, dekorskador och lagningar, senare ljushållarklackar, ljusarmar ej ursprungliga, lös del till krönet medföljer

292887

2015-02-15