Tallrikar 1700-tal
Klubbat för:
2 400 SEK
2 000 SEK
TALLRIKAR, 4 st, 1700-tal, tenn, trestämplad Harald Fröman, Stockholm 1719, rund, fyrstämplad Petter Samuelsson Norén, Hedemora 1775, fyrstämplade sannolikt Johan (II) Philip Kruth, Norrköping 1793 (1 par), konturerade brätten, diameter 22,5-23,5 cm
slitage, repor, något buckliga, tre med löda fästen
292768
2015-02-16