Albert Johansson, målning
2015-03-21
292494
| Klubbat belopp | 7 600 SEK |
| Utropspris | 15 000 SEK |
ALBERT JOHANSSON (1926-1998): Bild i blå ram, signerad på baksidan Albert Johansson sweden 1961, blandteknik limfärg/akvariesand/betongspackel på pannå, 80 x 61 cm
Proveniens: Crafoord auktioner,
Utställd: Abstrakt och realistiskt, Riksförbundet för bildande konst, 1961-63, katalognummer 31.