Tallrikar saltglaserat flintgods 1800-tal
2015-01-26
288812
| Klubbat belopp | 300 SEK |
| Utropspris | 1 000 SEK |
TALLRIKAR, 1 par, saltglaserat stengods, troligen Tyskland, omkring 1800, genombrutna brätten, diameter 22 cm
En med krackeleringar och missfärgningar, båda med mindre nagg.