Ampel 1800-tal
2015-01-17
287585
| Klubbat belopp | 750 SEK |
| Utropspris | 1 500 SEK |
AMPEL, 6-armad, 1800-talets senare del, Karl Johan-stil, med ljusatrapper, mässing, delvis bemålad, avslutad i pinjekotte, höjd ca 75, diameter ca 47 cm
Senare elektrifierad