Bestick 1700-tal
2015-01-14
287301
| Klubbat belopp | Osåld |
| Utropspris | 18 000 SEK |
BESTICK, silver, 1700-tal, ostämplade, pistolskaft, bestående av: 8+1 matknivar med förgyllda blad i järn varav 8 märkta "ABBA", längd ca 23, 8 gafflar med förgyllda tenar (2) i järn, längd 18,5, 9 knivar med förgyllda blad i järn, längd ca 21 cm, 10 gafflar med förgyllda tenar (3) i järn, längd ca 17 cm,
medföljer kniv i pläter med förgyllt blad i järn, längd ca 21,5, gaffel i pläter med förgyllda tenar (3) i järn, längd ca 19 cm
Skador förekommer, skaft med fyllning, delvis kompletterade samt förgyllning sannolikt senare, en kniv med lagning