Apostlaskedar silver
2015-01-12
287076
| Klubbat belopp | Osåld |
| Utropspris | 10 000 SEK |
APOSTLASKEDAR, 3 st, silver, 17/1800-tal, sannolikt Tyskland, dekor av apostlar, stämpelmärkta S: Petrus, S: Simon, S: Tomas, avslut med kerubansikten, skedblad med graverad dekor av bl a rocailler, delvis brännförgylld dekor, skaftens frånsida stämplade A1201A, längd ca 22 cm, vikt ca 240 g
Förgyllning med smärre slitage, ursprungligen ett set om 13 st