Teservis shatull äggskalsporslin Japan
2015-01-08
286733
| Klubbat belopp | Osåld |
| Utropspris | 4 000 SEK |
TESERVIS i schatull, sk äggskalsporslin, Japan, 1900-talets första hälft, bestående av: 14 tekoppar med fat, tekanna, mjölkkanna och sockerskål, shatullet har plats för 6 koppar med fat samt kannor och sockerskål, övriga koppar står utanför, ett extra tefat medföljer.
PROVENIENS: Inköpt i Yokohama, Japan, av en skeppare strax efter 1:a värrldkriget
Obetydliga nagg, tekannan med spricka.