Dryckeskanna i silver 1800-tal
2014-12-28
285408
| Klubbat belopp | Osåld |
| Utropspris | 8 000 SEK |
DRYCKESKANNA, silver, Gustaf Möllenborg, Stockholm 1891, cylindrisk, tre kulfötter med akantusanfanger i kartusch, locket med punsad bård och medalj med Karl XII:s bild, svängd hänkel med punsad dekor, invändigt förgylld, på livet två graverade vapensköldar under kronprinskrona samt text: "Till Grefve Carlo Landberg Cairo Från Kronprinsessan Victoria 1891", höjd 18 cm, vikt 806 g
C. Landberg (1848-1924) var svensk-norsk generalkonsul i Alexandria 1888-93 och blev 1893 kammarherre. Han stod den svenska kungafamiljen nära och var kronprinsessan Viktoria behjälplig vid hennes resor i Egypten.
En kulfot med skada, liten buckla