A Famille Rose Baluster Vase
2014-12-25
285230
| Klubbat belopp | Osåld |
| Utropspris | 3 000 SEK |
VAS, porslin, Kina, omkring 1900, polykrom dekor med motiv av damer i trädgård, inskription, förgyllda samt genombrutna hänklar, höjd ca 57,5 cm
A Famille Rose Baluster Vase, decorated with ladies in a garden scene, gilt handles, inscriptions and seals, base marked, c. 1900, height c. 57.5 cm
Lagning vid mynning, smärre tillverkningsdefekter