Arabisk handskrift, koran troligen 1800-tal

Klubbat för:

35 000 SEK

Utropspris

4 000 SEK

ARABISK HANDSKRIFT - KORAN. Arabisk handskrift, troligen tidigt 1800-tal.
Omfattande 99 blad i tusch på vaxat papper, text i svart med punkter i guld inom ram i guld. Dubbelsidigt titelblad i rött, blått och guld. Totalyta ca 22x15 cm, textyta ca 16x9,5 cm. Några dekorationer utanför texten.
Samtida band med pärmar med blomster- och gulddekor, röd skinnrygg.

Något nött rygg, lätt nötta pärmar, etikett på pärmarnas insida, borttagen etikett på eftersättsbladet. Texten i slutet med några lagningar och senare text. Några småfläckar.

285131

2015-01-30