Ampel 1800-tal
2014-12-16
284424
| Klubbat belopp | Osåld |
| Utropspris | 2 000 SEK |
AMPEL, empirestil, 1800-talets senare del, för 6 ljus, med ljusatrapper, mässing, delvis bemålad, avslutad i pinjekotte, höjd ca 75, diameter ca 47 cm
Senare elektrifierad