Slaglåsgevär 1700-talets mitt
2014-12-07
282077
| Klubbat belopp | Osåld |
| Utropspris | 3 000 SEK |
SLAGLÅSGEVÄR, ändrat från flintlås, otydligt signerat a Stockholm 1700-talets mitt, grovkalibrig pipa med stålskuren dekor samt rester av guldinläggningar, helstock med stålbeslag, längd ca 115 cm
Laddstock saknas, omarbetat, låsskruv saknas, träskador