Ampel 1800-tal
2014-12-04
281787
| Klubbat belopp | Osåld |
| Utropspris | 3 000 SEK |
AMPEL, empirestil, 1800-talets senare del, för 6 ljus, med ljusatrapper, mässing, delvis bemålad, avslutad i pinjekotte, höjd ca 75, diameter ca 47 cm
Senare elektrifierad