Orrefors takkrona
2014-12-01
281036
| Klubbat belopp | Osåld |
| Utropspris | 3 000 SEK |
TAKKRONA, Orrefors, troligen Fritz Kurz, venetiansk stil, 5 ljusarmar, glasad mittstome, höjd ca 65, diameter ca 75 cm
PROVENIENS: Ralph Lundsten
2 kupor med skador samt lagningar