Silverbägare 1700-tal
2014-12-01
281030
| Klubbat belopp | 3 000 SEK |
| Utropspris | 4 000 SEK |
BÄGARE, silver, Carl Beck (1717-1736) Stockholm, invändigt förgylld, meanderdekor vid mynning samt fotring, godronnerad fotring, åldermansranka, ägarinitialer P.P.S. A.M.D, höjd ca 11 cm
Slitage