Romerskt glas
2014-12-06
276839
| Klubbat belopp | 2 000 SEK |
| Utropspris | 3 000 SEK |
FLASKA, romersk, i form av granatäpple, iriserade beläggning, ca 200-300 eKr, höjd 13 cm
Proveniens: inköpt i Cesarea under 1950/60-tal
Genomgående spricka runt halsen