Äldre lagar, juridik och förordningar

Klubbat för:

18 500 SEK

Utropspris

5 000 SEK

ÄLDRE LAGBÖCKER och JURIDIK, samling lagböcker, juridik, mest 1600-1800-tal, även 1900-tal, b.la. landslagar och stadslagar (1600- och 1700-tal), Biärköarätten (1687), Hälsingelagen (1665), Sveriges rikes lag 1734, Norges Gamle Love i 5 delar (1895), flertalet i originalband, delvis i skinn- och halvfranska band

Skador och i varierande skick, ej genomgånget

276524

2014-11-12