Bübü vom Montparnasse illustrationer av Masereel
2014-11-12
276023
| Klubbat belopp | 1 800 SEK |
| Utropspris | 3 000 SEK |
MASEREEL I NUMRERAD UPPLAGA. PHILIPPE, CHARLES-LOUIS - MASEREEL, FRANS. Bübü vom Montparnasse. Mit 20 Holzschnitten von Frans Masereel. München (Kurt Wolff) 1920.
8:o. Med 20 delvis helsides träsnittsillustrationer Masereel (alla).
Rött skinnband, sparsamt guldornerad rygg med fem upphöjda bind, förgylld pärmbordure, inre förgyllda denteller, övre guldsnitt (Fritz Gähr München). I marmorerad pappkassett. Tryckt i 100 numrerade ex varav detta är nr 27.
Kassetten något nött.