Örhängen guld troligen Iran
2014-11-06
274652
| Klubbat belopp | Osåld |
| Utropspris | 2 500 SEK |
ÖRHÄNGEN, 1 par, ca 22 k guld, 3 turkoser resp. 3 turkosliknande, troligen Iran, omkring 1900-talets första del, höjd ca 3 cm, vikt ca 6,8 g
Stenar med skador