Flintlåspistol
2014-12-07
273606
| Klubbat belopp | Osåld |
| Utropspris | 15 000 SEK |
FLINTLÅSPISTOL, svensk, signerad Utterberg Norrkiöping, pipa med oktagonalt kammarstycke, graverat och signerat lås, helstock i valnöt med skulpterade mässingsbeslag, längd 43 cm, läppskruv ej tillhörande, laddstock senare, smärre stockskador
Proveniens:Pistolen ingick i den Ekelundska samlingen från Ysunda i Östergötland, såld på Stockholms Auktionsverk, 8 oktober 2006
läppskruv ej tillhörande, laddstock senare, smärre stockskador