Matbord stolar formgivna av Eliel Saarinen

Klubbat för:

Osåld

Utropspris

20 000 SEK

MATBORD, STOLAR, 6 st, formgivna av Eliel Saarinen 1929-30 Cranbrook Saarinen House, skyltmärkta och numrerade 79-84 på 1900-talets andra hälft "Cranbrook 1929-30, Saarinen House, Adaptation, Made in Finland by Aldelta Oy", matbordets höjd ca 71, diameter135, stolarnas sitthöjd ca 44 cm

Slitage, lagning

273006

2014-11-13